Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Pociąg do książek w Skawinie. Dworzec będzie też biblioteką

Wyborcza.pl

Data publikacji: 26.05.2017

Skawina otrzymała pieniądze na ożywienie dworca kolejowego. W jego sąsiedztwie ma powstać ogromny parking, pętla autobusowa i ścieżki rowerowe. W dworcu będzie też można wypożyczać książki.

Umowy na dofinansowanie dwóch ważnych dla Skawiny inwestycji przekazał w piątek burmistrzowi Pawłowi Kolasie marszałek Jacek Krupa. Chodzi w sumie o ponad 44 mln zł na remont dworca kolejowego oraz urządzenie w jego sąsiedztwie Skawińskiego Centrum Komunikacyjnego (SCK).

Biblioteka na dworcu w Skawinie

Najprawdopodobniej jeszcze przed końcem roku, dzięki budowanej na Krzemionkach łącznicy kolejowej, uruchomione zostaną regularne połączenia SKA na trasie Kraków – Skawina.

Dworzec kolejowy w podkrakowskim mieście stanie się więc ważnym węzłem komunikacyjnym. Za 7,6 mln zł ma on zostać wyremontowany. Poza swoją podstawową funkcją, ma on również pełnić rolę kulturalną, bo w jego wnętrzach urządzona zostanie publiczna biblioteka.

Obok wypożyczalni książek powstanie cały kompleks, który będzie służył nie tylko mieszkańcom, ale również podróżnym korzystającym z kolei. Nie zabraknie powierzchni wystawowej, warsztatowej czy konferencyjnej. Ponadto, w nowej siedzibie biblioteki powstanie pracownia multimedialna, pracownia zbiorów audiowizualnych, kawiarnio-czytelnia oraz pomieszczenie do pracy indywidualnej.

Koniec remontu w 2019 r.

– Nie możemy pozwolić, by takie budynki, jak ten zabytkowy dworzec, niszczały i nie były w pełni wykorzystane. To nasze wspólne dobro, które ma służyć wszystkim mieszkańcom, jak również podróżującym. Jestem przekonany, że stworzymy miejsce przyjazne dzieciom, młodzieży, ale i całym rodzinom, tak by wolny czas spędzony w czytelni, bibliotece czy na wystawie ubogacał, pogłębiał wiedzę i rozwijał zainteresowania. Wierzę, że to miejsce będzie tętniło życiem – podkreśla burmistrz Kolasa.

Poza pracami budowlanymi i konserwatorskimi zostanie wykonana aranżacja wnętrz budynku, która poprzedzona zostanie warsztatami konsultacyjnymi z udziałem architektów, pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańców. Remont ma się zakończyć w 2019 roku.

Inwestycje w Skawinie

Teren wokół dworca zostanie przekształcony na cele komunikacyjne, by zachęcić ludzi do przesiadki na transport publiczny, a w konsekwencji zmniejszyć ruch na ulicach i zanieczyszczenie powietrza. W jego sąsiedztwie powstać ma m.in. parking na 500 samochodów (w tym 200 dla użytkowników Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej), pętla autobusowa, chodniki, ścieżki rowerowe oraz wiata rowerowa. W ramach projektu zaplanowano również rozbudowę ulicy Kolejowej na odcinku z ul. Krakowską do skrzyżowania z ul. Niepodległości wraz ze zjazdami, chodnikami, stanowiskami postojowymi i zatokami autobusowymi.

Oprócz tego w Skawinie powstaną dodatkowo cztery zadaszone parkingi rowerowe na 80 miejsc oraz parkingi bez zadaszenia na 110 miejsc. Przy przystankach autobusowych znajdzie się kolejnych 45 miejsc postojowych. Projekt obejmuje również budowę ścieżek pieszo-rowerowych wzdłuż najważniejszych ulic. Łączny koszt inwestycji to prawie 36,5 mln zł.