Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Zakończył się remont zabytkowego dworca PKP w Skawinie

TVP 3 KRAKÓW

Źródło: pap
Data publikacji: 15.05.2020

Zakończył się remont zabytkowego dworca PKP w podkrakowskiej Skawinie. Oprócz funkcji kolejowej, budynek będzie też pełnił rolę kulturalną i społeczną. Jego otwarcie planowano w tym miesiącu, ale z powodu epidemii koronawirusa przesunięto na wakacje.

Jak poinformował w piątek rzecznik skawińskiego magistratu Marcin Kozielski, zabytkowy budynek dworcowy został gruntownie odnowiony zarówno na zewnątrz, jak i w środku.

„Jeszcze kilka lat temu dworzec był ruiną, teraz zyskał drugie życie. Nie jest on jedynie poczekalnią dla pasażerów, będzie pełnił także ważną rolę kulturalną i społeczną. Pojawi się tutaj nowa siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej, czytelnia, kawiarnia oraz punkt informacji pasażerskiej” – wskazał.

Obok dworca powstało Skawińskie Centrum Komunikacyjne, gdzie znajduje się pętla autobusowa, wiata dla 60 rowerów oraz parking park&ride dla 500 pojazdów.

Rzecznik podkreślił, że pomimo pandemii pozostałe inwestycje infrastrukturalne przygotowujące Skawinę do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w kierunku Krakowa nie zwalniają tempa.

„Skawina szykuje się do uruchomienia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociąg ma stać się dla mieszkańców gminy szybkim +tramwajem+ do i z Krakowa, Wieliczki oraz innych najczęściej wybieranych miejscowości. Aby zachęcić mieszkańców do wybrania pociągu zamiast samochodu, magistrat zadbał o to, by stworzyć dogodne warunki dla pasażerów kolei” – ocenił Kozielski.

W ramach tych inwestycji w bliskim otoczeniu dworca powstają dwa przejścia podziemne, które są tworzone we współpracy z PKP Polskie Linie Kolejowe. Oba tunele połączą ten główny punkt przesiadkowy z okolicznymi dużymi zakładami pracy oraz często uczęszczanymi przez mieszkańców drogami. Przejścia podziemne powstaną jeszcze w tym roku.

Oba tunele zostaną połączone z 7-kilometrową siecią ciągów pieszo-rowerowych, które umożliwią przemieszczanie ekologicznymi środkami transportu. Budowa ścieżek w mieście Skawina dobiega już końca, w Radziszowie zakończy się jeszcze w tym roku.

Nad torami kolejowymi powstanie kładka łącząca os. Rzepnik z ul. Jagielnia. Będzie ona wyposażona w windę dla osób niepełnosprawnych.

Powstają także nowe stacje kolejowe, a te już istniejące są przebudowywane. Są to Skawina Jagielnia, Skawina Zachodnia, Podbory Skawińskie i Radziszów Centrum. Na mocy porozumienia gminy Skawina z PKP PLK powstaną także stacje: Rzozów Centrum oraz Wola Radziszowska Lipki, w ich okolicy pojawią się też nowe parkingi oraz drogi dojazdowe. Nowe inwestycje zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.