Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

#zostańwdomu! Skawińskie instytucje przygotowały internetową ofertę kulturalną

Eska.pl

Autor:Wojciech Sidorowicz
Data publikacji: 19.03.2020

Skawina nie daje się koronawirusowi! W ramach akcji #zostańwdomu Centrum Kultury i Sportu, Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne i Biblioteka Pedagogiczna przygotowały dla mieszkańców mnóstwo inspiracji do wspólnej zabawy i propozycji aktywnego spędzenia czasu!

#zostańwdomu i #kulturawczasiezarazy – te dwa hasztagi zdominowały ostatnio profile w mediach społecznościowych skawińskich instytucji kultury: Centrum Kultury i Sportu, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Regionalnego oraz Biblioteki Pedagogicznej. Wszystkie te instytucje przyłączyły się ze swoją ofertą ogólnopolskiej akcji zachęcającej do pozostania w domach i zrobiły to w swoim stylu, dostosowując ofertę do nowej sytuacji.

Dla Centrum Kultury i Sportu konieczność zamknięcia była dużym wyzwaniem, bo na co dzień administruje: basenem, halą widowiskowo-sportową, stadionem miejskim, dwoma orlikami, pałacykiem „Sokół” i zabytkowym Dworem Dzieduszyckich. W każdym z tym obiektów działania prowadzi nie tylko CKiS, ale także zewnętrzne podmioty: szkółki sportowe, siłownia, centrum rehabilitacji, czy bistro – mówi Tomasz Stawowy z Centrum Kultury i Sportu w Skawinie.

To były dla nas trudne decyzje, ale zdecydowaliśmy, że dla naszego wspólnego dobra musimy zawiesić wszelką działalność. Musieliśmy przy tym zadbać o bezpieczeństwo wszystkich pracowników CKiS odpowiednio planując ich pracę na kolejne dni. Równocześnie szukaliśmy możliwości realizowania zajęć w trybie zdalnym, ale także propozycji aktywnego i rodzinnego spędzenia czasu, w których każdy znalazłby coś dla siebie – dodaje.

Równolegle prace w tym zakresie trwały w pozostałych placówkach, które postanowiły zadbać o najmłodszych (i tych nieco starszych), a także o ich rodziców, by każdego dnia nie brakło im inspiracji i okazji do wspólnego spędzania czasu.

Obecnie w ofercie Centrum Kultury i Sportu można znaleźć audycje live i koncerty prowadzone przez artystów, którzy na co dzień współpracują z tą instytucją, zaproszenia do oglądania online najpiękniejszych oper świata, ale także na domówki i potańcówki ze znanymi i lubianymi artystami (w środę z Januszem Radkiem, a w czwartek z kapelą trans-folkową Pokrzyk).

Dodatkowo trwają prace nad uruchomieniem zajęć sportowych i rekreacyjnych realizowanych za pośrednictwem platform konferencyjnych, ale też niezmiennie (w różnych elektronicznych trybach) działają sekcje: brydża, tenisa stołowego i siatkówki, których trenerzy przygotowali dla swoich podopiecznych rozpiski z treningami i zabawami.

Program przygotowany przez CKiS znajdziesz TUTAJ.

Na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej dostępna jest zbiorcza, uporządkowana i aktualizowana na bieżąco baza „Kultura w czasach zarazy”, gdzie można znaleźć e-inicjatywy ze świata literatury, filmu, edukacji, czy szeroko pojętej sztuki.

Program przygotowany przez MBP znajdziesz TUTAJ.

Muzeum Regionalne udostępniło wersje elektroniczne „Muzealnych opowiadań”, które dodatkowo wzbogacono o całą masę kolorowanek dla najmłodszych.

Program przygotowany przez Muzeum Regionalne znajdziesz TUTAJ.

Biblioteka Pedagogiczna udostępniła do pobrania dwie autorskie bajki napisane w ostatnich dniach przez dr Lidię Ippoldt (pracującą w bibliotece): „O krainie Pollandi, która nie dała się koronawirusowi” oraz „O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki”.

Bajkę “O krainie Pollandi, która nie dała się koronawirusowi” znajdziesz TUTAJ.

Bajkę O tym jak Kornelka z krainy Pollandi pokochała książki” znajdziesz TUTAJ.

Obecnie wszystkie instytucje pracują w trybie zdalnym lub wewnętrznym, ale niezmiennie współpracują ściśle ze sobą, żeby każdego dnia dostarczać nowych inspiracji.