BEZPŁATNE PORADY PRAWNE – SIERPIEŃ

0

BEZPŁATNYCH PORAD PRAWNYCH udzielać będą radcy prawnicy Kancelarii Prawnej Lexilio.

Najbliższe porady odbędą się w piątek – 📅 13 sierpnia – w godzinach: 17:00-19:00.

Zapraszamy Państwa do Biblioteki Głównej, gdzie będzie można zasięgnąć opinii prawnej STACJONARNIE. Prosimy o zachowanie środków ostrożności w postaci maseczki i dezynfekcji rąk przy wejściu do budynku! 😷🤗 Porady odbędą się na CZYTELNI, na pierwszym piętrze.

Kancelaria specjalizuje się w zagadnieniach takich, jak:
✅ Prawo rodzinne i spadkowe,
✅ Prawo imigracyjne,
✅ Odszkodowania,
✅ Prawo branży rozrywkowej.

Zapraszamy zainteresowanych!

Organizatorem bezpłatnych porad prawnych jest Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie we współpracy ze Stowarzyszeniem z Młodzieńczą Siłą oraz Lexilio Kancelariami Prawnymi.


Katarzyna Góra z Kancelarii Prawnej “Lexilio” prowadzi w Skawinie bezpłatne porady prawne. Projekt, który dwa lata temu raczkował, dziś cieszy się dużym zainteresowaniem – niezależnie od wieku czy rodzaju problemu, z którym przychodzą skawinianie. Porady odbywają się w każdy drugi piątek miesiąca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w godzinach od 16.00 do 19.00.

Skawina24.com: “Bezpłatne porady prawne”. Brzmi dość niewiarygodnie…

Katarzyna Góra, radca prawny: Ale to prawda – porada jest bezpłatna. Celem udzielanego wsparcia jest przedstawienie istniejących rozwiązań, pokazanie osobie przychodzącej po pomoc prawną, co należy zrobić żeby jej problem mógł zostać rozwiązany. Co ciekawe, niejednokrotnie kilkunastominutowa porada jest wystarczającą pomocą! Ludzie często potrzebują jedynie doprecyzować pewne kwestie lub wyjaśnić sprzeczności, które, szczególnie po zasięgnięciu informacji w Internecie, mnożą się.

Oczywiście zdarza się też, że udzielona przez radcę prawnego porada stanowi jedynie początek i konieczne będzie sporządzenie profesjonalnych pism czy wparcie pełnomocnika w sądzie. Takie usługi nie wchodzą w zakres projektu bezpłatnych porad prawnych.

Podkreślić jednak trzeba, że przeważająca liczba spraw z jakimi przychodzą skawinianie znajduje rozwiązanie na jednym spotkaniu  z prawnikiem.

O co najczęściej pytają skawinianie?

Wiele spraw dotyczy kwestii spadkowych. Dostaję pytania o procedury nabycia spadku, sporządzania testamentów, działu spadku czy tzw. spisywania się. Sporo pytań dotyczy również kwestii rodzinnych i małżeńskich. W kręgu zainteresowania są kwestie alimentów, ich wysokości i obowiązku płacenia. Coraz więcej korzystających z bezpłatnych porad pyta o prawne możliwości rozwiązania ich ciężkiej sytuacji finansowej. Staram się wówczas przedstawiać różne drogi wyjścia ze spirali zadłużenia. Nierzadko jedynym rozwiązaniem okazuje się upadłość konsumencka pozwalająca na całkowite oddłużenia lub znaczną redukcję zobowiązań finansowych. Wielu ludzi znajdujących się na skraju bankructwa nie ma często pojęcia o możliwościach, jakie daje im prawo.

Ponadto, na fali głośnego wyroku TSUE pojawia się również coraz więcej pytań o możliwość unieważnienia umowy o tzw. kredyt frankowy.

Domyślam się, że zainteresowanie bezpłatnymi poradami musi być olbrzymie.

Z wielkim zadowoleniem obserwuję zdecydowany wzrost zainteresowania. Stowarzyszenie “Z młodzieńczą siłą” wraz z Kancelarią Prawną “Lexilio” prowadzi projekt bezpłatnych porad prawnych z małą przerwą od sierpnia 2017 r. Osób korzystających z projektu przybywa nieustannie. Prawdziwy progres dała projektowi pomoc Miejskiej Biblioteki Publicznej w Skawinie, która użyczyła nam pomieszczenia i nagłośniła informację o udzielanych bezpłatnych poradach.

Cieszy mnie współpraca organizacji pozarządowej, prywatnej działalności i publicznej placówki. Taki był pierwotny zamysł projektu i takie są również cele Stowarzyszenia “Z Młodzieńczą Siłą”. Bezpłatne porady prawne integrują podmioty publiczne i prywatne w szczytnym celu. Być może to, co mówię brzmi górnolotnie, ale dzisiaj mało jest bezinteresownych inicjatyw. Jeżeli takie się pojawiają, to trzeba o nich mówić.

W jakim wieku są osoby przychodzące po porady?

Z bezpłatnych porad prawnych korzystają mieszkańcy gminy właściwie w każdym wieku. Młodzi ludzie często pytają o sprawy rodzinne, małżeńskie. Nieco starsi mają problemy finansowe, często są ofiarami nieuczciwych pracodawców, którzy nie chcą im wypłacać należnego wynagrodzenia. Ludzie jeszcze starsi mają pytania głównie o kwestie spadkowe, darowizny. Ale przychodzą również po pomoc bo są ofiarami oszustów, nieuczciwych domokrążców lub zostali wplątani w zakup przedmiotów z tzw. pokazów i nie wiedzą, czy mogą się jakoś z tej sytuacji wycofać.

Zdarzyło się, że nie mogła pani komuś pomóc?

Nie jestem specjalistą w każdej dziedzinie prawa. Jak każdy prawnik specjalizuję się w wybranych zagadnieniach. Mogę pomóc w zakresie spraw rodzinnych, spadkowych, upadłości konsumenckiej, kredytów frankowych czy w sprawach cywilnych. Chciałabym jednak podkreślić, że żadnej przychodzącej po poradę osoby, nie zostawiam bez odpowiedzi.

Jeżeli zdarza się sytuacja, że nie potrafię udzielić satysfakcjonującej mnie i przychodzącego po poradę odpowiedzi, proszę osobę o pozostawienie adresu e-mail lub numeru telefonu. W ramach swoich kontaktów zawodowych zasięgam opinii koleżanki lub kolegi (radcy prawnego, adwokata), którzy specjalizują się w danym zagadnieniu. Następnie przekazują uzyskaną wiedzę konkretnej osobie.