Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Młodzieżowy DKK działa mimo wakacji!

Kolejne spotkanie postanowiłyśmy odbyć jednak w luźniejszej atmosferze kawiarni. Zawsze milej dyskutować przy dobrej kawie (patrz zdjęcia)! A dyskutować było o czym, pomimo że książka nie była porywająca.

Ponownie dałyśmy szansę polskiemu autorowi. Piotr Patykiewicz w „Dopóki nie zgasną gwiazdy” przedstawił wizję świata 300 lat po Upadku, globalnej katastrofie o niejasnych przyczynach. Ekspansja tajemniczych, zabójczych świetlików, spycha nielicznych ludzi, którym udało się przeżyć, do górskich osad. A gwałtowne oziębienie klimatu przemienia i tak nędzną egzystencję ocalonych w codzienną walkę o przetrwanie. W tych warunkach dorasta Kacper, przyuczający się do zawodu myśliwego. Główny bohater przeżyje szereg niebezpiecznych przygód, próbując odkryć sposób pokonania świetlików.

Doceniłyśmy pomysł autora i mroźną atmosferę opowieści. Jednak cała historia w naszym odczuciu nie została dostatecznie głęboko przemyślana i dopracowana. Czytelnik dostaje aż trzy teorie, czym są świetliki, ale nie udaje się ich zebrać w spójną całość i odkryć satysfakcjonującego rozwiązania zagadki.

Autor nie wzbudził też niestety naszego pełnego zaufania w kwestiach technik przetrwania w ekstremalnych warunkach i rozwoju społeczności po niemal całkowitym krachu cywilizacyjnym. Skłonił nas za to do refleksji nad obecnym kryzysem klimatycznym, jego skutkami i możliwymi scenariuszami dla gatunku homo sapiens.

Nasza średnia ocena (w skali szkolnej): 3+/4

Podczas spotkania odpakowałyśmy również paczkę z kolejnymi lekturami. Po ekscytującym momencie pokonywania oporu taśmy klejącej przy pomocy łyżeczki, dokopałyśmy się do pięciu młodzieżowych tytułów (tym razem zagranicznych), w tym słynnych „Igrzysk śmierci”, które z przyjemnością sobie odświeżymy.

Spotkanie odbyło się 24 czerwca 2019 r.