Patrick Melrose / Edward St Aubyn, wstęp Zadie Smith, tł. Łukasz Witczak

Gdy bierzemy do rąk oba tomy cyklu o Patricku Malrosie, najpierw widzimy ich przepych, ich piękno. Po chwili jednak czujemy niepokój i dostrzegamy, że materia udrapowana na okładce toczona jest przez insekty. Z tych raczej mniej urodziwych i mogących budzić odrazę. Sama materia zaś przy bliższym obejrzeniu ujawnia swoją naturę: to efektownie farbowane próchno…

Wewnątrz książek znajdziemy dokładnie to samo, czyli wnikliwy obraz angielskiej, starej arystokracji. Otoczeni wyrafinowanymi przedmiotami, w swoich kilkusetletnich rezydencjach bohaterowie toczą (zupełnie jak okładkowe larwy) próżniacze i pozornie beztroskie życie. Rauty przeplatają się z polowaniami i dobroczynnymi spędami. Zdaniem autora – a pochodzący z arystokratycznej rodziny St Aubyn pisząc, bazował na własnych wspomnieniach – wszystko to jest jedynie maskaradą, wynaturzoną pozą, okrutną grą, w której stawką jest pozycja towarzyska i dominacja. Towarzyszące temu nieznośne napięcie zagłuszane jest mocnymi alkoholami i wszelkiej maści specyfikami, pozwalającymi odsunąć się od rzeczywistości.

Głównego bohatera cyklu poznajemy jako pięcioletniego chłopca, samotnego i zaniedbanego przez ekscentrycznych rodziców, oddających się swoim słabościom i nałogom. W kolejnej części pojawia się już jako totalnie zagubiony, uzależniony młodzieniec, przepełniony odrazą dla świata. Choć wychowany wśród elit, pociechy i przyjaźni szuka w rynsztokach wielkich metropolii.

Historia jest rozdzierająca, jednak przykre wrażenia czytelnika są równoważone drapieżnym humorem oraz błyskotliwym, plastycznym językiem St Aubyna. Po lekturze warto obejrzeć świetną ekranizację powieści, z Benedictem Cumberbatchem w roli głównej.

To samo dotyczy wstępu do powieści, pióra Zadie Smith – radzę, by przeczytać go po skończonej lekturze, gdyż pisarka zdecydowała się na dziwny zabieg i we wprowadzeniu ujawniła najważniejsze punkty powieści.

Polecam – Anna Cała

Po pięcioksiąg o Patricku Malrosie (w Polsce wydany w 2 tomach) zapraszamy do biblioteki w Skawinie KLIK

A jeśli będziecie chcieli drążyć temat brytyjskich rodzin arystokratycznych, zerknijcie na naszą ofertę dotyczącą tego tematu KLIK