Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie

Szukaj
Close this search box.

Seria „Harry Hole” / Jo Nesbø, tłum. Iwona Zimnicka

„Maratonowanie” serii, czytelniczy ciąg, nieprzerwane bycie w danym literackim świecie do ostatniej literki postawionej przez autora – to wspaniałe okresy w życiu czytelnika. Do osiągnięcia tego rozkosznego stanu doskonale się nadają serie kryminalne. Ale tylko te wybitne!

Cykl norweskiego pisarza Jo Nesbø o policjancie Harrym Hole jest właśnie taki. Czy to za sprawą oryginalności historii, urozmaiconego tła społecznego czy łobuzerskiego wdzięku tytułowego bohatera, wkrótce po zakończeniu jednego tomu mamy nieprzepartą chęć sięgnięcia po kolejny. A że jest ich już 13 (ostatni, pod tytułem „Krwawy księżyc”, ukazał się w 2022 roku), możemy wejść w to najzdrowsze z uzależnień naprawdę głęboko.

Harrego poznajemy jako detektywa wydziału zabójstw komendy policji w Oslo. Jest to ten dość klasyczny typ literackiego gliniarza: z nieciekawą przeszłością (wczesna śmierć matki, spowodowanie tragicznego wypadku samochodowego), problematyczną teraźniejszością (uzależnienie od alkoholu i trudne związki z kobietami) i marnymi widokami na przyszłość (kto by chciał zatrudniać dłużej gliniarza, który miewa ciągi alkoholowe?). Jego oryginalna metoda pracy opiera się w dużej mierze na intuicji i dawania głosu podświadomości. Hole nie stroni też od szybkiego i niekonwencjonalnego działania, a to połączenie sprawia, że jego zawodowe porażki są równie spektakularne, co sukcesy.

W książkach o przygodach norweskiego detektywa z dużym prawdopodobieństwem spotkamy ulubione motywy ich autora. Będzie więc sporo o muzyce, w akcję zostanie wpleciony wątek II wojny światowej, a zwłaszcza rozliczenie Norwegii z nazizmu. Zapewne poznamy też bliżej jakąś grupę mniejszościową (w pierwszej części byli to australijscy Aborygeni, w kolejnych m.in. Armia Zbawienia, czy narkomanii). Nesbø z pewnością nie zapomni też skalać własne gniazdo, czyli skrytykować „najlepszą socjaldemokrację na świecie”. Są to więc kryminały pisane przez bystrego obserwatora społecznego i sporo po nich zostaje w głowie.

Polecam

Anna Cała

Po cykl o Harrym Hole i inne książki mistrza nordic noir zapraszamy do naszych wypożyczalni w całej gminie. Tu sprawdzisz szczegóły: KLIK